# # # #
Amden_motivacniporgram_675x430

MOTIVAČNÍ, či VĚRNOSTNÍ program? To je, oč tu běží

Motivace a věrnost zákazníků je zaklínadlem již řadu let. Mnohé společnosti uvádějí, že se této oblasti věnují, málokterá však tuší, o co jde. Většina klientů, s nimiž se potkáváme, mluví o věrnostních programech pro své zákazníky, ale ve skutečnosti mají na mysli programy motivační. Základním rozdílem je, že věrnostní program nepředpokládá okamžitý materiální prospěch, zaměřuje se na budování víceletých vztahů s klientem, důvěru a věrnost značce, vyžaduje investice na více než jeden rok a tudíž znamená dlouhodobě „zadržené“ peníze.

Naopak motivační programy mají jeden hlavní cíl, v krátkém časovém úseku zvýšit prodej nebo zajistit provedení nějaké činnosti apod., vedlejší mohou být i jiné cíle, například rozšíření prodávaného portfolia produktů. Těmto velmi odlišným cílům odpovídá i zcela odlišný průběh programů, komunikace, nároky na finance.

Takže podtrženo sečteno: do věrnostního programu je rozumné se pouštět jen tehdy, pokud máte dostatek zdrojů – ideálně na delší období. Motivační programy jsou již něco jiného a dá se říci, že rozhodující je výše části marže, kterou na produktech máte a jste ochotni ji investovat do programu. Například můžete mít malý obrat, ale s vysokou marží nebo podílem služeb, a pak je tato hranice výrazně nižší než u společností živících se čistě prodejem zboží.

A jaká by měla být časová náročnost programů? U věrnostního jde o běh na dlouhou trať – je to záležitost let. U motivačních naopak hovoříme o maximálně roční lhůtě, kdy platí – čím kratší doba běhu, tím lepší, snazší a jednodušší je komunikace vůči zákazníkům.

Pokud máte pocit, že jste experti na motivační a věrnostní programy, tak neváhejte a zavolejte nám, stále hledáme odborníky v této oblasti. Ti ostatní z vás, kteří máte různé dotazy, pošlete mi je emailem a já se pokusím uspokojivě odpovědět.

 

Erik Elmer, general motivátor

Amden odstartoval další rok ISOVER klubu

Pro Woodcote motivujeme i vydáváme speciální katalog

Pomoc Akci Cihla? Je nám ctí

FuelOmat čerpá šťávu v Amdenu