O rouškách na našich tvářích a v našich hlavách…

Od 1. září jsme zase měli být zarouškovaní. A pak zase že ne. Tak jedem dál. Zase s většími obavami, nejistotou a úzkostí. Zase s podrytou důvěrou v to, že můžeme relativně normálně fungovat a čelit všem možným virům především tím, že se sami o sebe lépe postaráme.

Že se lépe postaráme o svá těla, jejich odolnost, hygienu a v neposlední řadě také o své hlavy. Které nastavíme tak, že si na jedné straně budeme vědomi všech covid-nástrah, ale zároveň dovedeme plnohodnotně žít. Namísto toho právě do těch hlav zaséváme obavy, strachy a snažíme se sami sebe přesvědčit, že (jakémukoliv) viru odoláme vnějším zásahem. Ani náhodou…

Mluví se o zvýšené podpoře pořadatelům kulturních akcí. Což je za dané situace správné.

ALE!

Kulturní a kreativní odvětví jsou celek navzájem provázaných aktivit, subjektů a specializací. Z centra pozornosti by tak neměli zmizet všichni ti, kteří nejrůznějším způsobem akcím nejrůznějšího typu pomáhají na svět. Ti, kteří eventy chystají, dodávají jim techniku, starají se o catering, o vstupenky, o bezpečnost, dělají propagaci, dávají jim tvář…

Kreativní odvětví pod tlakem

Tohle není stížnost na ne-podporu. I když trochu možná jo. Tohle je apel na zdravý rozum a svobodu. Svobodu, o kterou všichni přicházíme. Jako jednotlivci i jako firmy, společnosti, podnikatelé. Přicházíme o možnost volby akci pořádat, nebo nepořádat. Na koncert jít, nebo nejít. Vstupenku do divadla využít, nebo vrátit. Přicházíme o svobodnou volbu spočívající také v tom, že účastníkům večírku nachystáme takové bezpečnostní a hygienické podmínky, které šíření (jakéhokoliv) viru zkomplikují. A možnost volby takovou akci s díky odmítnout… Namísto toho můžeme jen útrpně přijímat nová (opakovaná) opatření a sčítat ztráty, které nám nikdo i při nejlepší vůli – o které mimochodem velmi pochybuji – už nikdy nenahradí.

O současné situaci jsme psali už dříve. Podívejte se na další dvě korona-aktuality:

Lidé musejí převzít odpovědnost – rozhovor s Petrou Elmerovou z května 2020.
Jistoty v nejisté době – rozhovor s Petrou Elmerovou z dubna 2020.

Svoboda, odpovědnost a rizika

Zhruba stovka hospitalizovaných s covidem. Je to hodně, nebo málo? Nevím. Ale určitě je to příliš málo na to, aby kvůli tomu stovky a tisíce lidí přicházely o práci, živobytí a především svobodu. O možnost volby. Rozhodovat se sám za sebe. Vzít na sebe odpovědnost a s ní související rizika. Namísto chytrých opatření pro chytré lidi se zase vracíme k plošným, z mého pohledu mimořádně hloupým opatřením, která kromě velmi diskutabilního efektu na fyzické zdraví společnosti, mají velmi zřetelný efekt na psychické rozpoložení. Široké veřejnosti. I nás, kteří podnikáme (nejen) v kreativní sféře.

O Amdenu

Amden je středně velká marketingová agentura se dvěma desítkami zaměstnanců. Zaměřuje se na pořádání akcí (eventů), ale také na online marketing, grafický design, video produkci nebo motivační a věrnostní programy. Na českém a slovenském trhu působí od roku 1997.